Ера БАЛЕНСІАГА

Іспанський модельєр Cristobal Balenciaga – легенда світу моди

Крістобаль Баленсіага
Еісагуре
(ісп.Cristobal Balenciaga Eizaguirre)
(1895–1972)

Історія моди містить багато великих імен, однак ніхто не користувався такою повагою колег, як цей іспанець, який відкрив своє перше ательє в Сан-Себастьяні у 16 років.

У столиці моди він оселився декілька пізніше, проте клієнтками паризького салону Balenciaga могли стати лише обрані. Справа не у снобізмі, просто, якщо робити щось якісне, та ще й самому, – вийти у тираж не ризикуєш.
Лінії pret’a’porter за життя творця Будинку моди не було зовсім – лише haute couture.

Мабуть, тому Баленсіага, залишаючись культовою фігурою для колег, значно менше відомий широкому загалу. Між тим спеціалісти називають кінець 1940-х і 1950-х рр. «Ерою Баленсіага». За цей час він створив те, чим і понині користується сучасний дизайн:
• Вузький прямий силует у формі літери I
• Сукні-бочки
• Пальта-каре
• Вільні жакети з величезними капюшонами
• Сукні-трапеції
• Капелюхи-коробочки
• «Летючі» напівпальта без гудзиків та коміра
Це лише 10% образів, які дотепер експлуатують сучасні дизайнери. Баленсіага був доволі скритною людиною, за усе життя він дав усього кілька інтерв’ю. Його часто називали «дизайнером дизайнерів». Сама Коко Шанель колись мовила, що Баленсіага – це єдиний кутюр’є, який здатен самостійно моделювати, кроїти, різати й шити. Він надавав перевагу роботі з щільною, жорсткою тканиною, завдяки чому його творіння були подібні до скульптур. Баленсіага також відомий своїми незрівнянними сумками. Шанувальницями його таланту були:
• Королева Іспанії Вікторія
• Королева Бельгії Фабіола
• Герцогиня Віндзорська Єлизавета
• Княгиня Монако Грейс Усіх їх визнано найгарніше одягнутими жінками у світі.
 
Vogue France, 1954
Photographer: Clifford Coffin
Model: Elsa Martinelli
Tweed suit by Balenciaga
Так Крістобаль Баленсіага зазнав слави як королівський кравець.
Історію високої моди створюють лише декілька великих кутюр’є. Решта – варіації на тему їхніх ідей.
Крістобаль Баленсіага – один з небагатьох творців, якого більшість дизайнерів світу по праву вважають законодавцем моди. Можна припустити, що любов до крою й шиття він увібрав з молоком матері, яка була швачкою (батько – рибалка). Маленький Крістобаль уже в 12 років став підмайстром, а у 16 років – володарем власного ательє. В 25 років відкрив свій перший Будинок моди, який назвав власним ім’ям.
 

Маленький геній
Відомо, що в 13 років юний Крістобаль не лише міг зкроїти і зшити пристойну сукню, а й мав чуття смаку і надзвичайне для дитини уміння переконувати дорослих, що він є правий і талановитий.
Підтвердженням цього стало його знайомство з маркізою де Касас Торрес – молодою красунею і справжньою модницею.
Де відбулася їхня зустріч, що змусило знатну особу прислухатися до думки хлопчика і чому він дозволив собі повчати маркізу в питаннях моди і стилю, історія замовчує.

 
Fall/Winter 1967-68
Photo: Balenciaga archives

1939 р. Сукню з чорного атласу носили з блідорожевим в’язаним шарфом із бахромою, який надівали під жакет так, аби бахрому було видно.
Достовірно відомо лише те, що маркіза замовила йому сукню, незабаром показала Париж і посприяла відкриттю власної майстерні в Сан-Себастьяні.
Історія здається фантастичною, проте є цілковито реальною.
Талант Баленсіага був затребуваний блискавично: за кілька років він відкриває два Будинки моди – в Сан-Себастьяні (1919 р.) і у Мадриді (1920 р.). Так розпочинається епоха Баленсіага.
Варто відзначити, що постійні клієнти Крістобаль Баленсіага – королівські особи Іспанії та провідних європейських держав.

 
Georgia Hamilton, Paris studio, August 1953
Photographer: Richard Avedon
Wool dress by Balenciaga

«Єдиний кутюр’є»
Саме так свого часу назвала Крістобаль Баленсіага велика Коко Шанель, яка вважала його за єдиного майстра, який може сам створити колекцію від початку і до кінця.
І це дійсно було так: метр ідеально кроїв, за допомогою шпильок створював шедеври, а коли брав до рук нитки та голки, неодмінно народжувалися творіння мистецтва.

 
Harper’s Bazaar, 1967
Photographer: Hiro Wakabayashi
Model: Alberta Tiburzi
“Quatre Cornes” dress by Balenciaga
 
У кожній колекції Баленсіага обов’язково було кілька суконь, цілковито і повністю зшитих руками кутюр’є.
До речі, він однаково майстерно працював обома руками.
Аби усвідомити філософію Баленсіага, варто знати його професійне кредо: «Слід бути архітектором в ескізах, скульптором у формі, художником в кольорі, музикантом у гармонії та філософом в чутті міри».
Vogue US, February 1965
Photographer: Irving Penn
Model: Mirelli Pettini
Coat by Balenciaga
Усіх цих заповітів сеньйор Крістобаль додержувався беззаперечно. А ще одне правило – «Тільки haute couture». І він мав змогу додержуватись його протягом майже 50 років, поки не відійшов від справ, бо Баленсіага не створював колекцій pret’a’porter, а про масове виробництво й не мовилося.
 
Harper’s Bazaar, July 1964
Photographer: Tom Kublin

Справжній новатор
Чи задумуємося, одягаючи ту чи іншу річ, хто її творець? Мабуть у всіх на слуху лише маленька чорна сукня. Проте варто поширювати власні пізнання в історії моди, бо у Вашому гардеробі є безліч моделей, основою яких стали творіння Крістобаль Баленсіага, а саме:

  • Сукні із завищеною талією
  • Сукні й жакети з об’ємними спинками – «мішки»
  • Закриті спереду убрання з декольтованою спиною
  • Блузки без комірів
  • Об’ємні накидки з великими капюшонами
  • Вузькі сукні-туніки з сорочковим кроєм рукава
  • Рукав довжиною три чверті (3/4).

І це лише невелика частина його спадщини.

L’heure du diner chez Balenciaga
L’Officiel #415, 1956
Photographer: Philippe Pottier
Balenciaga, Fall 1956

Баленсіага створював свої колекції, піклуючись про красу жінок. Для нього було першорядно, аби кожна представниця прекрасної статі почувала себе в його одязі королевою.

Його моделі дихали скритою чуттєвістю, внутрішньою привабливістю. Й кольори він добирав відповідні: улюблений чорний, білий, коричневий, темно-зелений, іноді бежевий, жовтий і рожевий.

Червоний або бузковий зливалися у танці з тим самим чорним, будучи постійним нагадуванням про іспанське походження кутюр’є.

Nouveaux destins de l’?l?gance
L’Officiel #493, 1963
Photographer: Philippe Pottier
Balenciaga, Spring 1963

Мовчазний самітник
Крістобаль Баленсіага уважали за мовчуна. У всякому разі в майстерні від нього рідко можна було почути хоча б слово. Його підмайстри мали мати майже телепатичні здібності, аби читати вимоги метра по його очах і рухах рук. Варто зазначити, що з тямущих підмайстрів зросли справжні майстри.
Ще про одну примху Баленсіага дотепер ходять легенди: він був першим кутюр’є, який заборонив журналістам бути присутніми на показах. Пояснював він це просто, мовлячи, що не хоче, аби хтось нав’язував покупцям думку про нову колекцію, кожен клієнт має скласти власну, не озираючись на стереотипи.

Stella Oakes for Balenciaga, 1951
Photographer: Henry Clarke

Сучасники розповідають про метра, що у спілкуванні він був надто виборчий, вельми гострий на мову і уникав публічності як такої: ось тому так непросто знайти інтерв’ю та фотографії Крістобаль Баленсіага.

Історична спадщина

Кутюр’є відійшов від справ в 1968 р. З розвитком індустрії, а не мистецтва моди, він втратив інтерес до розширення власної справи. Да і поважний вік не сприяв народженню нових ідей та втіленню їх у життя.

В 1972 р. Крістобаль Баленсіага пішов з життя, і бренд завмер на довгі 25 років. Тільки в 1997 р. до Будинку моди увірвався свіжий французький вітерець – дизайнер Ніколя Геск’єр. 26-річному модельєру вдається запустити маятник під назвою Balenciaga, який і досі рухається.

На заміну стриманому стилю «чудового Крістобаль Баленсіага» прийшла спортивна елегантність «бравого Геск’єра», проте, якщо на Вас одяг від Баленсіага, Ви – королева, як і в старі добрі часи, коли цьому бренду надавали перевагу монархи всього світу. Розвивати ідеї Баленсіага продовжують його учні – Courreges та Ungaro.Ніколя Геск’єр – дизайнер марки Баленсіага!

 

Balenciaga Mantle Coat, Paris
Vogue, September 1950
Photographer: Irving Penn
Model: Lisa Fonssagrives-Penn

Матеріали” журналу “Легка промисловість”, докладніша інформація за запитом:

Вам також має сподобатись...