Іcторичні відомості про походження ниток і пряжі

Кожен метр текстильного матеріалу, виробленого в наші дні, несе на собі пам’ять і знання, накопичені століттями і тисячоріччями, протягом яких людина займалася однієї з найдавніших технологій одержання волокон і пряжі.

Біля 6 тис.років тому людина вже знала і використовувала чотири найважливіших природних волокна: льон і вовна (5 тис.років до н.е.), шовк (2600 років до н.е.), бавовна (1 тис.років до н.е.).
Першим освоєним людиною волокном був льон. ЛьонЩе 5 тис.років до різдва Христова в долині ріки Ніл на території сучасного Єгипту з льону виготовляли тканини. Ще раніше люди вміли вилучати волокна зі стебел луб’яних рослин, плести з них подоба тканин і використовувати їх для прикриття свого тіла. При розкопках поселення, знайденого археологами на березі Швейцарського озера стародавнього поселення, що процвітало наприкінці кам’яного віку, були виявлені пасма лляних волокон, фрагменти тканин і примітивні пристосування, за допомогою яких вироблялися пряжа і тканина. Тисячоріччя ці матеріали пролежали під товщею мулу у воді озера і тому збереглися.Друге найважливіше волокно, що освоїла людина була вовна. ВовнаУ той же період людина використовувала поряд зі льном і вовну. Сама рання дата, пов’язана з вівчарством і виробництвом вовни, підтверджена розкопками, відповідає 4000 років до н.е. У долині Євфрату (Стародавня Месопотамія) розводили овець, пряли вовну і ткали примітивні тканини. У стародавньому Вавилоні вироблялися вовняні тканини, а неподалеку від Перської затоки археологи розкопали древню мозаїку з зображенням розведення овець. Це відповідає – 3500 року до н.е. За історичними даними у 1111 році король Англії Генрі I заснував вовняне виробництво в гирлі ріки Твід і розселив фламандських текстильників в англійських містах і селах для підвищення знань англійців у виробництві текстилю. Він заснував перші текстильні гільдії по виробництву вовняних тканин.
Третє найважливіше природнє волокно – шовк. ШовкІмовірно, батьківщиною його виробництва був Китай. Легенда говорить, що китайська імператриця Хен-Лінг-Чи (2600 років до н.е.) перша відкрила це чудове волокно. Вона випадково занурила кокон у гарячу воду і побачила, що з розм’якшеного кокона відокремилися шовкові нитки. Імператриця зрозуміла можливість використання цих ниток. Так народилася найдавніша культура шовківництва, заснована на життєдіяльності тутового шовкопряда. Китайці довели культуру і виробництво шовку до досконалості і приблизно 1400 років до н.е. тканини із шовку й одяг з них стали речами звичайного споживання в цих країнах. У Європу шовк потрапив тільки в 552 році. Це трапилося завдяки несторианським ченцям, що успішно провезли з Китаю “живі” кокони тутового шовкопряда, сховавши їх усередину своїх посохів, і піднесли імператору Юстиніану. Це був початок становлення технології виробництва шовку на заході. Константинополь стає центром виробництва шовку.
Четверте найважливіше натуральне волокно, освоєне людиною – бавовна. БавовнаПерше матеріальне підтвердження його виробництва відноситься до 1000 років до н.е., про що говорять археологічні розкопки поселення в Індії. Купці завозили бавовну з Індії на Близький Схід, у Центральну Азію і потім у Китай. Однієї з загадок розвитку людської цивілізації залишається питання: яким чином людина навчилася вирощувати бавовну, прясти і ткати з неї тканини в один і той же час на різних континентах (в Азії й у Південній Америці, у країні древніх Інків – Перу). Відомо, що вже в Єгипті 2500 років до н.е. уміли робити тканини з бавовни найвищої якості, які не поступаються сучасним. Єгипетські мумії були обгорнені в бавовняну тканину щільністю 540 ниток на 2,5 см. Кращі сучасні англійські тканини подібного типу мають щільність 350 ниток на 2,5 см. У 1492 році корабель Колумба, що вирушив в Америку, привіз бавовняні тканини, які використовували для одягу і мішків.
Таким чином чотири природних волокна були освоєні і використовувалися для виробництва тканин доісторичною людиною за технологічною схемою: вирощування – прядіння – ткацтво. Ця найпростіша схема, винайдена більш ніж 6 тис.років тому, не перетерпіла принципових змін дотепер, пройшовши шлях від ручної до високоавтоматизованої швидкісної технології. Найпростіші прялки і ткацькі верстати, що знаходять при розкопках стародавніх поселень засновані на тих же принципах, що і сучасне автоматизоване текстильне прядильне і ткацьке устаткування.

 
При передруку матеріалів з сайту активне посилання на www.tk-furnitura.com.ua обов’язкове!

Вам також має сподобатись...