Люверси: форма, матеріал, основні складові якості, поради

 

Історія виникнення люверса сягає своїм корінням в далеку давнину, коли люди тільки вчилися використовувати силу вітру для подолання водних перешкод. Ми не знаємо, хто придумав люверси, хто назвав люверси люверсом і якою мовою воно пролунало вперше. Але в ті часи «люверси» абсолютно точно означали отвір в парусині, щільно-нащільно обметаний ниткою …

 У сучасному уявленні люверси – це спосіб механічного зміцнення тросових отворів у тонких матеріалах, міцність яких менше міцності тросу. Нерідко люверси виконують функцію декоративного елементу.  Ми навмисно говоримо «тонкі матеріали», а не «тканини», оскільки люверси ставлять і в такі добре відомі сайнмейкерам листові матеріали, як Пінокартон, ДВП і інші.  Сюди ж, звичайно, відносяться папір, картон та шкіра.

Відомі такі типи люверсів: – люверси металеві, люверси пластикові, призначені для тонких, ніжних матеріалів – тканина, поліетилен, папір.

Саме люверси металеві в усьому розмаїтті іх видів, стануть героями цієї статті.

     Ідеальна форма

У 99% випадків металеві люверси складаються з двох елементів: блочки й кільця. 

І лише малу частку становлять так звані кільця Пікколо (люверси діаметром до 4-5 мм) – сильно видовжена в трубочку блочка, яка при розвальцьовуванні скручується в кільце певного розміру. Кільця Пікколо використовують переважно у поліграфії для скріплення та оформлення друкованої продукції.

Виділимо кілька важливих характеристик металевого люверса: зовнішній діаметр шляпки (А), діаметр отвору (В), висота (чи глибина) витяжки у блочки (С) і профіль формування шляпки й кільця.

Існує цілком логічна і рідко порушуєма залежність: чим вище номер люверсів, тим він дорожчий, солідніше його зовнішні розміри (габарити), тим більше зусилля при розвальцьовуванні, тим більші навантаження може витримати отвір, тим товщише трос (канат, мотузку) можна протягнути через отвір .

Люверси бувають круглої і овальної форми.

Переваги круглого люверсу: він оптимальний при зміні вектору навантаження, тобто коли якась сила (наприклад, вітер) може рванути матеріал вгору, вліво, вправо… Круглі люверси однозначно задають положення тросу (нижня точка кола). Такий вид люверсів простіше у виготовленні. Інструмент для роботи з ним істотно дешевше і доступніше.

Овальні люверси гарні у тому випадку, коли вектор навантаження чітко задано і його відхилення невеликі, тоді довга сторона люверсів перпендикулярна вектору навантаження. Завдання овального люверсах – надати можливість тросу (канату) «дихати», зсуватися щодо матеріалу. Ця форма люверсів підходить для каркасних конструкцій, які допускають деформацію, зсуви. Яскравий приклад – тентові конструкції у вантажних автомобілях.

Матеріал і покриття.

Сімейство металевих люверсів різниться за матеріалом, з якого виконаний той або інший виріб, фарбувальні роботи:

  • матеріал – нержавіюча сталь; без покриття; можлива обробка поверхні – полірування;
  • матеріал – латунь; без покриття; використовується обробка поверхні – хімічна пасивація;
  • матеріал – сталь; покриття – гальванічне.

Самий важливий і серйозний люверс виконується з нержавіючої сталі. Це єдине рішення за наявності жорстких вимог до міцності, стійкості до вологи, солі, атмосферних явищ, утворення іржі  тощо. Такий люверс може бути поліровано до дзеркального блиску за допомогою найпростіших прийомів.

Зворотній бік переваг нержавіючого люверса – його ціна. Нержавіючий прокат істотно дорожче чорного прокату. Крім того, свої складові вносить складність роботи з цією сировиною і порівняно невеликі обсяги виробництва. У підсумку ціна нержавіючого люверсах в 12-16 разів вища за вартість оцинкованого сталевого люверсу. Як наслідок – низький попит та обмежена пропозиція. Кількість постачальників надійного нержавіючого люверса на наш ринок обчислюється одиницями.

Наступні в списку – латунні люверси, призначені в першу чергу для інтер’єрного оформлення. Його безсумнівний плюс – насичений жовтий відтінок, що вигідно відрізняє латунний люверси від поширених оцинкованих видів, що мають сірі тони. Ще одна перевага – зручність установки (вимагає куди менших зусиль порівняно із сталевим). Звідси можливість використання ручних пристроїв.

У латунного люверса є й недоліки. По-перше, хімічна нестійкість: з часом він темніє, покривається зеленувато-брудним нальотом. При експлуатації латунного люверса поза приміщеннями слід звернути увагу на небажаність його використання з оцинкованим сталевим тросом – це прискорює процеси окислення. По-друге, даний вид люверса не розрахований на серйозні навантаження. По-третє, він з тих же самих причин, що і нержавіючий, дорожче (у 3-5 разів дорожче оцинкованого сталевого).

Намагаючись зробити латунний люверс стійкішими до атмосферних впливів, деякі виробники піддають його хімічної пасивації. У результаті люверси отримують гарний світло-золотий відтінок і відчутне зниження хімічної активності. Однак потрібно пам’ятати, що, коли люверси піддається механічному напруженого процесу розвальцьовування, пасивний шар неминуче руйнується, а це призводить до корозії.

Люверс сталевий – лідер продажів. У більшості завдань ефективне рішення залишається саме за ним. Всі сталеві люверси мають гальванічне покриття. У першу чергу це цинк. Цинк легко відрізнити від інших видів гальванічного покриття по характерних неоднорідностях поверхні і тьмяності відтінків. Це добре видно на фотографії.

Поцинковані – найбільш технологічний, недорогий і оптимальний спосіб надати люверсу товарний вигляд і врятувати його від корозії. У різних виробників відтінок люверсыв різний – від жовтуватого до сірого і білястого-світлого. Важливо те, що цинк м’який пластичний метал. При розвальцьовуванні покриття не тріскається, а як би розтікається по поверхні. І чим товще шар цинку, тим надійніше корозійна захист. На рекламних банерних конструкціях нерідко можна побачити іржаві люверси, це говорить про те, що не всі люверси оцинковані якісно.

Більшої естетичної привабливості при середніх витратах можна досягти шляхом нікелювання. Люверси з таким покриттям характеризуються приємним блиском, зниженою стійкістю до корозії і більш високою ціною, їх можна рекомендувати для інтер’єрних рішень. Сам по собі нікель у силу своєї структурної пухкості досить посередній захисник металу від корозії. І для вирішення цієї проблеми нікель наноситься кілька разів, або люверси попередньо покривають шаром міді. Додаткові технологічні операції і більш дорогі хімічні реактиви роблять вартість нікельованого люверсах як мінімум на 20-50% вище оцинкованого.

Рекомендуємо використовувати нікельовані люверси в інтер’єрі. Однак на практиці його нерідко можна побачити і на вулиці. Крім того, скажімо, аквапарк, сауна або кафе – це інтер’єр, де постійно присутня підвищена вологість, так що навіть інтер’єрні сталеві вироби повинні бути стійкими до корозії.

Обміднення сталевого люверса – недорогий спосіб домогтися світло-жовтого латунного відтінку. Такий виріб, безумовно, поступається оцинкованому в стійкості, але помітно виграє з естетичного боку. Різниця у вартості практично непомітна. Але на нашому ринку купити обмідненний люверс непросто – з незрозумілих причин пропозицію обмежено.

Існують інші технології декоративного оздоблення люверсів – фарбування, напилення, лакування.

     Непросте виробництво.

Люверси досить непрості у виготовленні – адже готовий виріб має задовольняти ряд жорстких вимог: правильна геометрія блочка, гостра і жорстка без надривів ріжуча кромка, здатність потрібним чином розвальцьовуватися.

Дві складові якості люверсів – це правильний підбір метало-сировини і якісний, багатокроковий штамп. Обидві умови дотримуються не завжди і не всіма виробниками. Наприклад, деякі технології передбачають штампування люверсів з оцинкованої стрічки. На думку фахівців, штампування, необхідне для отримання блочки, неминуче вносить порушення в шар цинку, що негативно впливає на корозійну стійкість.

      Інструменти.

Розмова про люверси буде неповна, якщо ми опустимо тему інструментів для їх встановлення. Половина успіху установки залежить від якості та відповідності пристосувань. Інструменти для встановлення люверсів та блочок пройшли свій шлях, еволюцію розвитку.

Класифікуючи інструменти, логічно виділити три цілком традиційні групи: ручні інструменти, напівавтоматичні та автоматичні. Ручний інструмент зазвичай має три робочі частини: пробійник для виготовлення отвору, карбування (пуансон) і матрицю, у завдання яких входить власне розвальцьовування люверсів.

Напівавтоматичний інструмент існує в різних варіантах виконання – від ручних до механізованих. Їх об’єднує насамперед те, що отвір у матеріалі пробиває сам люверси при його установці, і те, що кільце і блочки необхідно встановлювати на інструмент вручну.

Нарешті, повні автомати. У цьому випадку участь людини мінімально: блочки і шайби засипаються у контейнер, після чого автоматично подаються та развальцовиваются, оператор лише позиціонує матеріал. Однак важко уявити ті рекламно-виробничі завдання, нехай навіть дуже масштабні, при рішенні яких корисна подібна машина.

Важливо, щоб інструмент точно відповідав люверсу. А так як виробників цього виду фурнітури безліч і чіткого стандарту не існує, то проблема відповідності вельми актуальна. Немає гарантії, що дорогий європейський інструмент за 150 євро буде правильно встановлювати люверси. І навпаки, існують захоплені відгуки про китайські «підробки». Висновок один: перед покупкою потрібно самостійно пробувати, шукати оптимальне поєднання конкретних люверсів та інструменту для його встановлення. Ідеальним є випадок, коли інструмент спеціально «заточений» під люверси. Таке можуть дозволити собі тільки комплексні постачальники-виробники, на яких і слід звертати увагу. Таким є наш партнер Castiglioni (Італія).

Те ж саме стосується і напівавтоматичних пристроїв, які, природно, дорожче ручних інструментів. Тут важливість відповідності ще вище. Крім того, люверси в цьому випадку повинен мати гостру крайку на блочки, здатну вирізати в матеріалі отвір. Якщо матеріал – важкий, то самостійно зробити отвір може далеко не кожен люверс. Перед покупкою великої партії люверсів проведіть попередні експерименти зі своїм матеріалом.

     Поради практика.

На закінчення хотілося б дати кілька порад, які зможуть допомогти на різних етапах вибору і використання люверсів.

  1. Міцностні властивості отвору з люверсом тим вище, чим більше його зовнішній діаметр (А) – він охоплює більший периметр, навантаження розподіляються на велику площу матеріалу. Міркування міцності повинні стати першим критерієм при виборі діаметра люверсах.  Негласне правило: навантаження в кілограмах не повинна перевищувати величини номера люверса (В), а відстань між встановленими люверсах – зовнішнього діаметра (А) помноженого на 10.  Іншими словами, люверси № 10 не повинен відчувати навантаження більше 10 кг, а відстань між люверсами не повинна істотно перевищувати 200 мм (у люверсах № 10 розмір А дорівнює 20 мм).

2. Купуючи люверси, зверніть увагу на правильність його форми, на наявність надривів на кромці витяжки.

3. Чим більше витяжка люверсів (С), тим м’якше він буде при розвальцьовуванні, тим більш рівномірно (правильніше) він стиснеться з кільцем, тим міцніше буде точка контакту люверсах і троса. Та й сам розвальцьований люверс буде жорсткіше. При правильному розвальцьовуванні витягнута частина блочки скручується як рукав у джемпері, без надривів, точно лягає в канавку кільця, забезпечуючи тим самим щільне стиснення кільця і блочки. Чим більше витяжка люверсів, тим вище вимоги до якості інструменту для розвальцьовування, до наявності мастила на ньому, оскільки збільшується вірогідність появи розриву металу в развальцьованому кільці, а це суттєво знижує міцність обтиску.

4.  Чим вище і чіткіше формовка профілю кільця, тим оптимальніше розподілено зусилля обтиску, тим вище жорсткість люверсів. Принципово важливо, щоб зовнішня гостра кромка люверсів дивилася вгору від тканини. Ні в якому разі не можна допустити, щоб люверс міг надрізати матеріал. Від зайвого передавлювання рятує багатошарове оформлення місця отвору, тобто коли матеріал складається в кілька шарів . Оптимальна кількість шарів – 2-4. Якщо шарів більше, то виникає ризик міжшарового зсуву, а отже, втрачається і сенс у люверсах.

5. Для якісної установки люверсах і продовження терміну служби інструменту слід періодично (наприклад, після 5-10 установок) змащувати робочі частини інструменту звичайним густим машинним мастилом.

Компанія “ТК-Фурнітура” пропонує високоякісну металофурнітуру від провідного італійського виробника Castiglioni (Італія), а також інструменти та прилади для встановлення металофурнітури >>>


В статті використано матеріали  журналу “Вывески, Реклама, Outdoor”, №3, 2007

Сохранить

Сохранить

Вам також має сподобатись...