Одиниці виміру довжини волокон

Система ТЕКС, Метрична система та система ДЕНЬЄ – основні одиниці виміру довжини волокон

 

Система ТЕКС отримала своє ім’я від слова “текстильний”. Лінійна щільність в системі ТЕКС характеризує товщину нитки і  виражається масою в грамах відрізку нитки довжиною 1000 м. Одиницею лінійної щільності є текс.

1 tex = 1г/1000 м.

або 1 Dtex (Децитекс) = 1г/10 000 м

Специфікація ниток складається з таких основних показників: Лінійна щільність (в тексах) та кількість складень волокон в нитці.

Наприклад, нитки 45ЛЛ – лінійна густина  21 х 2. Це означає, що нитка складається з 2-ох переплетених волокон, кожен з яких важить 21гр/1000 метрів. Отже, чим більше текс, тим товще нитка.

Метрична система

У ряді європейських країн раніше була прийнята метрична система нумерації текстильних ниток. По цій системі метричний номер нитки позначає довжину її відрізку, що доводиться на одиницю маси. Nm визначає довжину 1 г пряжі:

1 Nm =1м /г

Переведення з метричної системи в систему ТЕКС проводиться по формулі: T=1000/n, де Т – лінійна густина г/км (текс); N – номер в м.

Тут навпаки – чим більше номер, тим тонше нитка. Наприклад, нитки імпортного виробництва поліестрові 40/2 і 50/2. Нитка 50/2 тонше, ніж 40/2. У російських навпаки, чим більше номер, тим товще нитка.

Система ДЕНЬЄ

В системі ДЕНЬЄ, поширеній майже у всіх країнах світу, довжину текстильних ниток характеризують масою (у грамах) відрізку нитки довжиною 9000 м. Чим більше число, тим товще і важче нитка або тканина. Для переходу з системи ДЕНЬЄ до системи ТЕКС використовується формула:

T = 0,1111 × D,

D=t × 9, де D – кількість деньє; Т – лінійна щільність в г/км (текс).

Швейні нитки простої крутки отримують при скручуванні разом декількох ниток з однаковим натягненням.

Такі нитки відрізняються рівною, гладкою поверхнею по всій довжині.

Нитки для в’язання (пряжа) отримують при скручуванні разом декількох ниток з однаковим або різним натяжінням (слабшим, менше, ніж швейні нитки), простою або фасонною круткою.

Нитки для вишивання (муліне) виробляються з бавовняного або віскозного волокна, вони м’які, блискучі, середньої крутки. Існують нитки муліне для машинної вишивки, але для пошиття вони непридатні із-за відносно невисокої міцності.

 

Вам також має сподобатись...