Застібка-блискавка: її різновиди, конструкція та сфера застосування

Zipper_metal_decorative_3
Застібка-блискавка або просто блискавка ( також – зіпер, змійка ) – вид застібок, призначених для швидкого з’єднання деталей одягу. Складається з двох текстильних стрічок, на яких закріплені йдуть в шаховому порядку пластмасові або металеві ланки (у вигляді роздільних зубців або кілець суцільний спіралі, утворюють ланки). З’єднання або роз’єднання половинок виконується за допомогою замка (слайдера, “собачки, або бігунка), ковзаючого за стрічками, при цьому кожна ланка фіксується між парою ланок з протилежного боку.

Зовні схожа на «блискавку» так звана застібка-змійка. Остання дещо простіше по конструкції і не має зубців, але забезпечує не настільки надійне з’єднання, тому вона застосовується не в одязі, а в упаковці або в канцелярських конвертах і файлах.

Конструкція застібок “блискавка”

Виділяють три поширені конструкції «блискавка»:

  • Спіральна, або кручена застібка – виготовляється з загорнутого в спіраль синтетичного волокна, яке або намотано на тасьму , або пришито до неї. Волокно формуется таким чином, щоб воно утворювало виступи, які зачіпляються за такі ж виступи на протилежній стороні.
 
  • Тракторна застібка за формою віддалено нагадує гусеницю трактора. На відміну від спіральної застібки вона складається з окремих пластикових зубів, закріплених на тасьмі. Зуби найчастіше мають форму характерного «грибка» з канавкою, що забезпечують надійне зачеплення, хоча можуть застосовуватися зуби й інших форм. Така «блискавка» зносостійка, але менш міцна, ніж металева або спіральна і застосовується в основному на верхньому одязі.
 
  • Металева застібка зовні схожа на тракторну, але зуби зроблені з металу – зазвичай із латуні або нікелю. Заготівлею є товстий плоский дрітн. У металевих «блискавок» зуби найчастіше асиметричної форми: кожен зуб має виступ з одного боку і поглиблення з іншого. Така « блискавка» дуже міцна, але іноді може «заїдати».
 
  • Потайні «блискавки”, зуби яких прикриті тасьмою і практично не видно. Більш складну конструкцію мають «блискавки» для герметичного з’єднання, використовувані, наприклад, у водонепроникних і захисних костюмах, така «блискавка» вимагає ретельного обслуговування, інакше вона швидко приходить в непридатність.

Виділяють роз’ємні і нероз’ємні «блискавки»: нероз’ємні «блискавки» простіше за конструкцєю і мають з двох сторін обмежувачі простої конструкції.

У роз’ємної «блискавки» на одній торочці у нижнього (вузького) краю бігунка обмежувач має гніздо, в яке входить штифт на другий торочці. Штифт вільно проходить крізь отвір бігунка і, будучи вставленим в гніздо, з’єднує нижні краї тасьм. Навантаження на нижні краї тасьм роз’ємної «блискавки» більше, ніж на всю іншу тасьму , тому вони повинні бути укріплені.

Існують варіанти конструкції бігунків із захистом від мимовільного розстібання. Як правило, використовують шипи, які входять між ланками «блискавки», і тим самим перешкоджають переміщенню бігунка. В одному з таких варіантів шипи розташовуються на брелоку бігунка і входять в контакт із застібкою при його опусканні; в іншому варіанті шипи знаходяться всередині самого бігунка, і виходять із зачеплення з зубцями застібки, коли до брелоку прикладають зусилля.
Застосування

Металева блискавка
Вона є нерозривною складовою якісних джинсових виробів, а також знайде своє застосування на одязі для спорту і відпочинку, на виробах зі шкіри та хутра.

 

Тракторна блискавка
За своїм технодизайном і практичністю добре застосовується з трикотажними виробами, створює своєрідний шик на спортивному або урбаністичному верхньому одязі. Тракторна блискавка з двостороннім бігунком ідеальна при виготовленні тентів для катерів і яхт, торгівельного обладнання.

Спіральна блискавка
Необхідна як застібка для взуття та сумок; костюмів, жакетів та курток різного стилю; для застібки спідниць або штанів , а також широкого спектру технічних виробів.

Потайна спіральна блискавка
Вона говорить сама за себе. Використовуйте її там, де необхідно головні акценти залишити на крої, тканиниі або силуеті. Вона залишиться непомітною незамінною помічницею на довгі роки служби.

 

Перейти до каталогу Застiбка «блискавка» та слайдери >>>

Вам також має сподобатись...