Застібка текстильна: історія походження, властивості

hook-and-loop_web
Що ж собою уявляє застібка текстильна або стрічка Velcro, або “стрічка-контакт”, або “липучка”… ми і розкажемо в цій статті.

Стрічка Velcro, так само звана “стрічка-контакт” або “липучка” – різновид застібки, що широко застосовується в швейній та взуттєвій промисловості, і для спецвиробів.

“Липучка” або “Velcro” (фр. Velcro) – застібка, що діє за принципом будяків. Була винайдена швейцарським інженером Жоржем де Местралем. Ідея прийшла йому в голову, коли він гуляв зі своєю собакою в Альпах і вона застрягла в кущах будяків. Спостережний природодослідник побачив, що плід будяків має мініатюрні гачечки, за допомогою яких він і прилип щільно до вовни його улюбленця.

Це трапилося в 1948 році, і наступні роки Жорж де Местраль витратив на вдосконалення своєї задумки. Він консультувався в Ліоні в центрі ткацької промисловості, виготовляв пробні зразки.

Нарешті 3 травня 1958 Жорж де Местраль в Швейцарії запатентував свій винахід під назвою “Оксамитова тканина і метод її виробництва”, звідси ж з’явилася й назва стрічки: Velcro по-французьки – це оксамит. Хоча “гачкова” сторона стрічки виготовлялася з іншого матеріалу – нейлону, саме з нейлону добре виходило витягати мікрогачки.

Синоніми: текстильна застібка, стрічка Velcro, стрічка велькро, стрічка-контакт, липучка.

Англомовний варіант текстильної застібки “Hook & Loop”гачки і петлі»), що дослівно перекладається як “гачки та петлі”, або “touch fastener” (“застібка від торкання”).

Також в англійській мові для позначення часто використовується термін «Velcro» – відомий бренд, який не тільки є торговою маркою в багатьох країнах, але і став уже ім’ям прозивним.

Що собою уявляє «липучка»:

“Липучка” складається з двох міцних стрічок, лицьова сторона однією з яких покрита петлями з поліамідних монониток, а лицьова сторона другої – петлями з монониток з боковим розрізом, тобто гачками (стрічка петельна і стрічка гачкова). При з’єднанні двох стрічок гачки входять в петлі, і відбувається швидке і міцне зчеплення.

Застібка-липучка випускається у вигляді стрічки різної ширини.

Роз’єднання двох стрічок вимагає значного зусилля. Розщібання такої застібки створює характерний гучний звук.

Даний вид застібок застосовується дуже широко – він простий у використанні, безпечний, не вимагає догляду. Особливого поширення «липучка» отримала у виробництві одягу і взуття, замінивши собою інші застібки (гудзики, блискавки тощо).

Стосовно до військового спорядження «липучка» використовується в основному на уніформі і різних деталях екіпіровки, як застібки, а так само для кріплення розпізнавальних знаків.

Властивості:    Текстильні застібки стійкі до прання та хімічного чищення.

Не варто піддавати текстильну застібка “липучку” впливу великих температур, наприклад, прасування при високій температурі.

Гачки і петлі стрічки, як правило, виготовляються з легкоплавких синтетичних матеріалів, і це може зашкодити її якості.

Не варто піддавати текстильну застібку “липучку” впливу розчинників поліефіру, це може зіпсувати властивості її гачків і петель скріплюватись.липа

 Сфера застосування:

Використовується в спортивному одязі і взутті; дитячому одязі і взутті;  в одязі для туризму, для туристичніого приладдя; для спецодяг у і спеціальних виробів; в галантерейних виробах; для медичних бандажних виробів тощо.

ТК-Фурнітура пропонує застібку текстильну:

ECOVEL – застосовується для виготовлення рюкзаків, сумок, м’яких меблів, взуття тощо;

HOLYTEX – застосовується для бандажів, протезів, взуття тощо.

DOSTBAND – ідеально підходить для пошиття військового одягу та амуніції.

COINS – застосовується як застібка для папок, а також використовується в побуті.

Як правильно пришити стрічку-липучку?

Текстильну застібку, або стрічку велькро, слід пришивати по краю застібки, вільної від гачків і петель. Перетинання швом клейкої поверхні застібки скорочує її робочу площу.

“Липучку” слід пришивати “пухнастою” стороною вгору – від виробу, а гачками вниз, до виробу.

Переглянути каталог застібка текстильна
При передрукуванні статті посилання на сайт www.tk-furnitura.com.ua обов’язкове

Вам також має сподобатись...