Все про муліне

Мулине ПНК

Ви знаєте, якими нитками вишивала Ваша мати та бабуся? Ви пам’ятаєте ті квітучі візерунки на вишиванках та рушниках, де оксамитом цвіли троянди та смарагдовими крилами спалахували крила павича? Зараз це вже не тайна – то були саме “Ленінградські”. Я пам’ятаю, що моя бабуся використовувала їх для вишивання рушників, сорочок та наволочок для подушок. А за псування дорогоцінного матеріалу можна було “отримати на горіхи”. Або й більш серйозне покарання – бути відлученою від рукоділля на деякий час. Це навчило мене цінувати кожну дорогоцінно-яскраву ниточку. І хоча часи дефіциту вже позаду, заощадливість та охайність зайвою бути не може. Ще з дитячих років я поважаю та ціную ті яскраві та тендітні нитки, що залишились мені від бабусі, вони мій скарб!   

Нитки для вишивання «муліне» були винайдені інженерами DMC у Франції в 1896 році. Вироблені з кращих сортів довговолокнистої бавовни, муліне є найпопулярнішими нитками для вишивки в світі. Нитки, перш за все, характеризуються  блискучістю і м’якістю, нитки легко відокремлюються і при вишиванні не розпушуються і не закручуються, добре лягають  при вишиванні на тканину і дають незрівнянний результат.

Муліне – це бавовняна нитка подвійної мерсеризації, виготовлена з довговолокнистої бавовни. Також в деяких випадках застосовується муліне з вовни (або акрілу). Муліне отримується заводським  або ручним способом, вироблені спеціально для вишивання або інших видів рукоділля.

Світові бренди виробників муліне – DMC, Madeira і Anchor.

Окрім них, в Росії ще поширені досить якісні нитки муліне Gamma/ Гамма і відомі з радянських часів нитки Прядильно-ниточного комбінату ім. Кірова (Санкт-Петербург). Про останні мова піде окремо.

Муліне ПНК

Прядильно-ниточний комбінат ім. Кірова – найбільший російський виробник швейних ниток. Доля в загальному обсязі виробництва – більше 50%. Крім того, комбінат є монополістом по виробництву бавовно-лавсанових ниток та ниток для муліне.

Гордістю комбінату є застосування унікальної технології хімічної обробки ниток при виробництві муліне. Так названа мерсеризація  –  що додає блиск, яскравість, стійкість забарвлення до дії сонячних променів ниткам для рукоділля.

Сьогодні Комбінат ім. С.М. Кірова – єдиний в Росії виробник мерсеризованих ниток з 100% бавовни для вишивання “Муліне”. Вишивальні нитки “Муліне” виробляються з кращих сортів бавовни, в 12 складень (6 ниток, що вільно розділяються). Нитки продаються мотками по 10, 20 м.

Муліне не має жодного вузлика, не втрачає кольору під час прання і не вигоряє на сонці завдяки особливо міцному фарбуванню кубовими, активними, сірчастими, крижаними фарбниками. Нитки призначені для вишивання вручну, строчевишивальними фабриками, а також використовуються для в’язання трикотажних виробів.

Мулине ПНК   

     Карти кольорів. Відповідність ниток

     У кожного виробника муліне свій набір кольорів, для підбору кольору можна використовувати карту кольорів (каталог, із зразками ниток кожного кольору). Якщо в схемі вишивання вказані кольори для однієї марки муліне і потрібно для вишивки використовувати нитки іншого виробника, то керуються таблицями переведення кольорів муліне з однієї марки в іншу або порівнюючи відтінки за допомогою карт кольорів.

Порівняти: Карта відповідності ниток муліне ПНК та DMC  >>>

При виборі ниток для вишивання потрібне володіння певними знаннями і досвідом. Якісні нитки мають бути рівними, мати яскраве, чисте забарвлення, бути стійкими до прання, не вигоряти на сонці. Відмітна особливість ниток для вишивання  – чітка відповідність кольору пасми її номеру. Номер проставляється на упаковці пасми. Він же вказується на схемі для вишивки.

 Муліне ПНК

Як перевірити нитку на якість

Останнім часом випадки підробки муліне,  на жаль, почастішали. Тож, захистити себе від підробок можемо тільки ми самі.

Нитки, якість яких викликає сумніви, перед роботою піддаються перевірці на стійкість до фарбування. Для цього їх необхідно намочити в гарячій воді і з силою протягнути через білу тканину – нестійкий фарбник залишить слід. Подібну перевірку можна зробити і в магазині, з силою протягнувши фрагмент нитки через мокру носову хустку. Неякісна нитка відразу залишить сліди.

     Щоб уникнути підробок, потрібно знати, чим вони відрізняються від справжніх:

  • довжина нитки складає 16 м замість вказаних на етикетці 20 м (з’єднані 2 моточки по 8 м) і намотані на ручному мотовилі;
  • фарба на підроблених нитках нестійка, нитка втрачає колір;
  • підроблена нитка має відхилення по міцності до 40%, тобто легко рветья;
  • нитка дуже перекручена, тому важко вільно розділити її на окремі нитки;
  • моточок скріплений однією етикеткою – посередині, етикетка зроблена на принтері;
  • на етикетці відсутня повна інформація про виріб.

     Найкращий спосіб уникнути підробок – це купувати  нитки у безпосередніх представників виробника.

     В Україні найбільшим представником ПНК ім.Кірова є ТОВ “ТК-Фурнітура, в мережі магазинів якої Ви можете придбати справжнє муліне і отримати справжню насолоду від роботи з цими нитками.

 

 Нитки муліне

 


за матеріалами статті журналу “Настуня”, Оксана Вишневська

Вам також має сподобатись...