Вишивка хрестиком

Вишивка хрестиком – наймасовіший і найпопулярніший вид вишивання…

вышивка крестиком

Історія вишивки

Всіма нами улюблена вишивка хрестиком, так само як і інші види рукоділля, має свою історію. Немає точних відомостей про те, де і коли з’явилася вишивка взагалі, і коли вишивка хрестиком виділилася в окремий вид рукоділля.

Вишивка хрестиком – один з найпопулярніших видів рукоділля,  мистецтво бере своє коріння з епохи первісної культури, коли люди використовували стьобання кам’яними голками при шитті одягу з шкур тварин. Спочатку матеріалами для вишивки були шкіра тварин, жили, волосся, волокна конопель чи вовни.

Оригінальних вишивок, що датуються раніше ХII століття, майже не залишилося. Але зображення одягу і предметів інтер’єру свідчать про те, що вишивка з’явилася набагато раніше. У різних країнах узори відрізнялися як стилем так і кольором.

У вишивці відбивалися національний колорит і власне бачення краси кожного народу.

вышивка крестиком вышивка крестиком вышивка крестиком

Вишивкою, як відомо з творів Геродота, був прикрашений одяг скіфів. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VI ст., при дослідженнях показали ідентичність не лише одягу, але і вишивці українського народного костюма XVIII-XIX ст. Арабський мандрівник X ст. н.е. в своїх розповідях про русичів згадує, що вони носили вишитий одяг.

Археологи стверджують, що вишивали в наших краях ще в Х столітті, але це було не стільки окрасою як язичеським оберегом – вишивкою прикрашали свій будинок, предмети побуту, одяг, щоб відвести біди та призвати щастя і мир. З часом узори змінювалися, переставали бути оберегами та ставали предметами мистецтва, які просто милували очі.
Так вишивка з часом стала прикрасою. У ті далекі часи практично кожна жінка займалася рукоділлям, про що свідчать багато віршів і пісні. Прикрашалися вишивкою верхній одяг, паски, рукавиці, взуття, сорочки.
Одяг прикрашався вишивкою в тих місцях, де вона стикалася з тілом – комір, рукава, поділ. Також прикрашалися вишивкою рушники, скатертини, простирадла. Рушниками з хлібом-сіллю зустрічали дорогих гостей, накривали такими рушниками хліб. 

Особливо прагнули прикрасити свій будинок на свята – рушники розвішували на стіни, дзеркала, вікна, вішали їх на ікони і на божницю, жінки нарядно одягалися в прикрашені золотом, сріблом, перлами, кольоровими каменями, бісером, скляними намистинками, люстерками одяг. З дитинства (раннього віку) сільські дівчатка під керівництвом матерів і старших сестер займалися рукоділлям для того, щоб приготувати собі придане до весілля. Перед весіллям владнували виставку – щоб показати, яка наречена майстриня та яка вона працьовита. Наречена дарувала рушник судженому і сватам, а також рідні жениха, ним прикрашали гільце, на дівич-вечорі. На рушник ставали під час вінчання в церкві та благословення батьків.

У сільських сім’ях одяг шили з домотканих вовняних і льняних тканин, прикрашали кольоровим ситцем, мережками, вишивкою.

ВишивкаНа масляну, весіллі, при народженні або смерті людини вишиті рушники вважалися священним оберегом. Особливу силу оберігати людей від злих сил, хвороб і стихій приписували звичайному рушнику.

У наш час вишивка хрестиком набула масового характеру, вишивають не лише жінки, але і чоловіки  – беруть в руки голку і створюють шедеври.

Вишивки Ірану та Індії відрізняються безліччю рослинних мотивів, зображенням птахів, тварин а також сюжетів з класичної національної літератури. Вишивки Візантії, що відрізнялися красою шиття шовком, золотом та сріблом, різними узорами, зробили значний вплив на розвиток мистецтва вишивки хрестом в багатьох країнах Європи в період середньовіччя. Таким чином з’явилися унікальні орнаменти та техніка вишивки хрестом, індивідуальні для кожної національності.

 нитки мулине

Техніка вишивки

Вишивка хрестиком – це спосіб вишивання малюнка на канві за допомогою голки і кольорових ниток муліне, використовується техніка в повний хрест або гобеленовий напівхрест.

Для виконання однобічного шва “хрест” існує два способи.

Перший спосіб – хрестики шиються зліва направо, спочатку виконується ряд косих стібків з нахилом вправо. При цьому на зворотній стороні утворюється ряд вертикальних стібків.

Зворотним ходом робочої нитки шиються перехрещуючи стібки в напрямі справа наліво.

техника вышивки

В деяких випадках форма заповнюваною вишивкою поверхні не дозволяє укладати всі лицьові стібки в одному напрямі. Розглянемо такий випадок на прикладі. Перший ряд запропонованої форми заповнюємо стібками. Виконуючи останній стібок нижнього ряду переходимо у верхній ряд і заповнюємо дві праві клітинки вишивки. При цьому стібки виходять поверненими в протилежну сторону. Для того, щоб виконуючи перехрещуючі стібки, не порушувати загальний ритм, проводимо голку з робочою ниткою під вишитими стібками.

техника вышивки

Так само заповнюємо другу клітинку, а потім закінчуємо ряд “правильними” стібками. Зворотним ходом заповнюємо три крайні ліві клітинки хрестиками і, при виконанні останнього з них переходимо в наступний ряд. Так само, виконуючи останній хрестик, переходимо з третього ряду в четвертий.

техника вышивки

Хрестики в наступних рядах виконуємо так само, як і в попередніх. Вишивши хрестик в п’ятому ряду, зворотним ходом заповнюємо такими ж пересічними стібками весь фрагмент.

техника вышивки

При вишиванні орнаментів на різних виробах можуть зустрічатися фрагменти малюнка, в яких хрестики стоять окремо один від одного. У таких випадках кожну клітинку послідовно заповнюємо одиночними косими стібками, рухаючись по контуру малюнка. У тих місцях, де малюнок міняє напрям, в одних випадках крайню клітинку відразу заповнюємо хрестиком. У інших випадках її не заповнюємо зовсім, а проводимо робочу нитку на зворотній стороні до наступної клітинки. Потім зворотним ходом робочої нитки вишиваємо пересічні стібки, кожного разу, уважно стежачи за тим, щоб правильно прокласти нитку. У одних клітинках нитку прокладаємо поверх першого стібка,

у інших – проводимо її під першим стібком.

Є інший спосіб вишивання швом “хрест”. Вишивку виконуємо справа наліво, виконуючи хрестики в один прийом. Роблячи перший косий стібок, робочу нитку проводимо по зворотній стороні горизонтально з кута в кут заповнюваної клітинки. Виконуючи пересічний косий стібок, направляємо нитку по зворотній стороні в протилежний кут наступної клітинки, паралельно першому зворотньому стібку. Таким чином, на зворотній стороні вишивки виходять паралельні ряди стібків.

Цим способом вишиваються, як правило, невеликі смугові орнаменти, нитками одного кольору, з невеликими просвітами між хрестиками. Такими орнаментами прикрашають серветки, рушники доріжки. Як доповнення до таких орнаментів личать такі види вишивок як мережки, шов напівхрест (розпис), декоративні рахункові шви – строчка, стебельчатий, кіска і ін.

Канва

В сучасному вишиванні хрестиком основою вишивки є канва. Це спеціальним способом вироблене на фабриці полотно, розмічене клітинками таким чином, що кожна клітинка канви є місцем для нанесення хрестика нитками.

Існує велика різноманітність матеріалів, з яких виробляють канву (шовк, льон, бавовна, суміші), але головний її показник – розмір канви, йде з англійських традицій і вказується числом, що означає число хрестиків на дюйм тканини. Найпопулярніший розмір канви – 14-й 18-й, тобто чотирнадцять і вісімнадцять хрестиків на дюйм.

 Набори і схеми для вишивки хрестиком

На сьогоднішній день для того, щоб зайнятися вишивкою, досить придбати в магазинах рукоділля спеціальні набори для вишивки хрестиком. Основна відмінність цих наборів полягає в компонентах, які в них вкладаються.

схема для вышивки

При виборі набору необхідно звернути увагу на розмір вишивки, виробника і якість муліне.  У набір його вкладають або цілими мотками, або розвішують на спеціальні органайзери, або вкладають порізаними в пучку. У останньому випадку доведеться розбирати муліне по тонах самостійно. У наборі дуже важлива якість схеми, з якої вишивається картинка.

Символи на схемі повинні добре читатися – бути досить великими і контрастними. Схема може бути як чорно-білою символьною, так і кольоровою, з символами або без них. Сьогодні в магазинах рукоділля і кіосках з пресою можна також знайти безліч журналів з схемами вишивок і детальними інструкціями і рекомендаціями.

Сьогодні в наших магазинах, окрім схем та наборів для вишивання, можна також знайти безліч журналів з схемами вишивок і детальними інструкціями і рекомендаціями. Нинішня комп’ютеризація не обійшла і вишивку хрестиком.

Набули поширення багато чисельні програми, що використовують алгоритми, які генерують схему для вишивки з сканованої картинки.

Купити товари для рукоділля: канву, схеми та набори для вишивання, доклади для рукоділля та багато іншого Ви можете в мережі магазинів ТК-Фурнітура.  Адреси магазинів >>>

А в нашому асортименті Ви зможете знайти все для рукоділля, все для здійснення  Ваших творчих фантазій!

Каталог Все для рукоділля >>>

Вам також має сподобатись...