І знову про льон (Модифіковане льоноволокно)

flax
Однією з наймодніших тенденцій сучасного способу життя є екостиль. Його прихильники використовують екологічно чисті матеріали усюди, зокрема в одязі.
Новий напрямок в моді назвали екофешн, а лляні тканини підходять до цього напрямку як найліпше.
У світі льондовгунець офіційно оголошено культурою XXI століття й спеціалісти стверджують, що у найближчому майбутньому з льоноволокна і сумішок його з іншими волокнами вироблятиметься до 70% текстильних виробів. Однак, в останні десятиліття у лльняному комплексі виявилася низка чинників, що негативно впливають на якість продукції, перспективність її виробництва та конкурентоспроможність виробів з льону.
Поперше, льон сам по собі досить трудомістка і дорога культура: його вирощування – процес в 34 рази трудомісткіший, аніж вирощування пшениці, при цьому можливості використання кінцевого продукту достатньо обмежені. За великої різноманітності альтернативності текстильних волокон (від бавовняних до хімічних) ринок виробів з льону скоротився, й нині на ньому є лише столова і невелика кількість постільної білизни, портьєри та ще менше тканин для виробництва одягу.
Подруге, – це повсюдне розповсюдження у льонарських регіонах неполеглих сортів льону довгунця, що має міцне одеревиніле стебло. Такі сорти добре піддаються механізованому збиранню, відзначаються непоганою урожайністю (46 ц волокна/га), проте дають грубе і жорстке волокно (ступінь одеревиніння 40-60% проти 20% у закордонного волокна). У зв’язку з цим понад 75% обсягу випуску лляних виробів становлять технічний і тарно-пакувальний текстиль, а асортимент тканин побутового призначення є вузький і, як правило, невисокої якості, що поступається світовим стандартам.
На думку провідних російських дизайнерів В.Зайцева та А.Хількевича, 100%ний льон у виробництві одягу тепер нікому не потрібний. Він зминається і є недосить функціональний. Попитом користуються змішувальні тканини: льон із бавовною, льон з кашеміром, льон із шовком, з полі ефірними волокнами. І ще один важливий момент – це фінішна обробка, застосування різних покриттів й просочень, стилізація під денім тощо.
Інноваційним напрямком розвитку лляного виробництва, що відповідає тенденціям моди, є мо дифікація (котонізація) лляного волокна, яка дає змогу мати бавовно- чи шерстеподібне волокно з низькономерної сировини, переважно відходів тіпання, очосу, витряски. Зберігаючи усі властивості льону, воно являє не меншу цінність і освоєння процесів його отримання та переробки надасть можливість поширити сировинну базу натуральних волокон й частково замінити як бавовну, так і хімічні волокна на вітчизняне (льон), більш дешеву та екологічну сировину, створити новий асортимент текс тильних виробів й збільшити обсяг випуску їх.
Попередні розрахунки свідчать, що модифікація короткого льоноволокна дасть змогу підвищити вихід цінної льоносировини з вирощеної трести в 2,5-2,8 разу.
Технологію модифікованого льоноволокна, роз роблену в Інституті хімії розчинів Російської Академії наук (ІХР РАН), засновано на раціональному поєднанні механічних і хімічних прийомів впливу на сировину і дає змогу гнучко варіювати його параметри, зокрема, довжину (від 35 до 55 мм), тобто мати волокно, придатне для переробки як за бавовняними, так і шерстяною технологіями.
Малоопераційність і ощадний режими механічної обробки, що не викликають глибоких порушень в структурі льоноволокна й не призводять до надлишкового дроблення луб’яних пучків у готовому продукті, вигідно відзначають нову технологію від відомих схем.
Хімічна модифікація надає додатковий комплекс властивостей: еластичність, м’якість, звивистість, гігроскопічність тощо.
Волокно має добрі прядивні властивості й забезпечує можливість його вкладення до 50% у дво- та трикомпонентні сумішки з бавовною, шерстю й хімічними волокнами для виробництва змішувальних тканин.

Пряжа Кудельница >>>

“Блестящий лен” >>>

Пряжа “Льняная”

viola_web2Пряжа Виола >>>
Змішувальні льонобавовняні тканини, що містять модифіковане льоноволокно, перевищують за гігієнічними властивостями бавовняні, які мають міцність й більшу тривалість експлуатації. Їхня найголовніша перевага, порівняно з традиційними напівлляними матеріалами, – більш низька вартість виробництва, оскільки прядіння, ткацтво і обробка здійснюються за дешевшою, ніж лляна, технологією переробки бавовни.
Практика виробництва змішувальних пряж і тканин в шерстяному виробництві свідчить, що модифікація льоноволокна надає унікальну можливість отримання сировини, що повністю є сумісною за технологічними показниками з шерстяним волокном. У процесі вироблення напівшерстяних пряж (з вмістом 30% модифікованого льоноволокна) спостерігалась стабільність процесу прядіння, зниження виходу відпадків (в 1,7 разу), рівнота напівфабрикатів і пряжі. Готові тканини відзначаються м’якістю, пластичністю, підвищеною міцністю на розрив, зниженою схильністю до пілінгу і усадки. Тканини мають добре сформований поверхневий шар, туше, що притаманне тканинам з натуральних волокон.
Оцінювання споживчих властивостей дослідних тканин засвідчило, що наявність в них льоноволокна певним чином регулює процеси волого- та тепло обміну в підодяговому просторі.
Відомо, що тканини для верхнього одягу мають знижену здатність проти змочування та сорбції вологи. Льоношерстяні тканини мають менші показники, порівняно з гігроскопічністю базової тканини. За не сприятливих погодних умов і високої вологості вони будуть менше намокати й мають ліпше захищати людину від впливу оточуючого середовища. Низьке водопоглинання сприяє кращому збереженню форми і силуету швейного виробу, зменшує його деформацію.
Окрім гігроскопічних властивостей, для тканин, призначених для одягу, важливими характеристика ми є показники повітро- й паропроникненості, а також теплозахисні властивості. Ці показники значним ступенем впливають на мікроклімат у підодяговому просторі й, отже, самопочуття людини. Наявність у сумішці лляного компонента значно підвищує показник повітропроникності (до 270–460 дм3м2с), залежно від змішувального складу, щільності й виду ткацького переплетення (нижня межа цього показника – 100 дм3м2с). Сумарний тепловий опір, зворотній коефіцієнту теплопровідності становить 0,1-0,13 м2градВт.
За сукупними показниками гігроскопічності, повітропроникності й теплозахисними властивостями льономісткі напівшерстяні тканини мають унікальні властивості кондиціювання, тобто поєднують в собі тепло шерсті та прохладу льону. Це і дає змогу рекомендувати їх для виготовлення висококомфортного одягу дитячого і дорослого асортименту.
Вивчення пошивних властивостей таких тканин, що проведене на кафедрі Конструювання швейних виробів Іванівської державної текстильної академії переконливо довело їхню придатність до виготовлення одягу різноманітного асортименту (зокрема, чоловічих і жіночих костюмів, суконь, пальт) за умов масового швейного виробництва (комплексний показник технологічності більш ніж вчетверо перевищує аналогічне значення для традиційних камвольних тканин).
Тканини добре формуються, економічні під час шиття, вироби з них, завдяки стабільності лінійних розмірів після вологотеплових обробок, зберігають просторову форму, що надається.
З тканин, отриманих на основі модифікованого льоноволокна, були виготовлені колекції чоловічого і жіночого одягу. Вони неодноразово відзначені на городами на конкурсах дизайнерів одягу «Русский силуэт» (Іваново, Росія), «Адмиралтейская игла» (Санкт Петербург, Росія), а також конкурсів модельєрів одягу з лляних тканин, які щорічно провадяться у рамках Російських виставок-ярмарків «Российский лен» (Вологда, Росія).
Використання модифікованого льоноволокна відкриває перед льономісткими тканинами принципово нові обрії в дизайнерському оформленні.
Варіюючи пропорції сировинного складу і лінійну густину пряжі, за умов існуючих виробництв можна виробляти тканини від тонких сорочкових і білизняних до одягових і меблево-декоративних. Можливості отримання різних десинаторських структур таких тканин також необмежені: залежно від при значення вони можуть мати як традиційний вигляд бавовняних полотен (проте із притаманними напівлляним тканинам властивостями), так і характерну (й вельми модну в останні роки) для лляних виробів «нерівну» поверхню з ефектами потовщень, вуз ликів, петель тощо, що досягається використанням фасонної льономісткої пряжі.
 

Матеріали” журналу “Легка промисловість”, докладніша інформація за запитом:

Фотоматеріал:  flickr.com

Вам також має сподобатись...